Уклейка
Уклейка, як і пічкур — малоцінна риба, довжиною до 17 см (і то це вже гігант). У деяких водоймах вона добре росте, досить жирна, а іноді навіть має промислове значення. Уклейка поширена здебільшого в Європі, за винятком хіба що південної частини, а також в Малій Азії.
Спина уклейки блакитно-сіра, з зеленим відтінком. Боки і черевце жовті, відсвічують сріблом. Плавці сірі. Тіло довге, стисле, з гострим ребром на черевці. Верхня щелепа уклейки з виїмкою, в яку входить нижня щелепа. Зяброві тичинки часті.
Взагалі уклейка схожа на вигляд на таку цінну рибу як шемая, з якою вона, до речі, знаходиться в родинних стосунках. Луска уклейки слабка, легко відпадає.
Уклейка мешканка прісноводних водойм всіх видів — озер та ставків, особливо з чистою і проточною водою та піщаним дном, а також річок великих та малих. Подобаються їй місця біля мостів, а також у великій кількості вона зустрічається в водосховищах. Але найчастіше віддає перевагу глибокій повільно поточній воді.
Теплолюбна уклейка найчастіше тримається біля поверхні води в відкритих місцях. Харчується дрібними ракоподібними, комахами. Але дорослі уклейки можуть поїдати ікру і навіть молодь інших риб.
Плавають уклейки зграями, часто вискакуючи з води в гонитві за комахами. Особливо часто вони це роблять рано вранці, ввечері та перед дощем, коли від вогкості в повітрі у комах тяжчають крила. Іноді уклейки «допомагають» цьому, намагаючись окропити мошок, для чого вдаряють по воді хвостами.
Одна з цікавих особливостей поведінки уклейок в тому, що вони при появі щуки, судака, окуня або іншої хижої риби вистрибують з води цілою зграєю і розсипаються в різні боки.
Уклейки ненажерливі і весь день займаються полюванням. Вони численні, що пояснюється великою плодючістю — до 4 тис. ікринок. Нереститися починають з дворічного віку. Під час нересту уклейки збираються у великі зграї і витягуються уздовж берега. Особливо інтенсивно нерест відбувається в теплі і сонячні дні. Ікра уклейок часто склеюється в товсті (до 5-6 см) шари і так опускається на дно та на корчі.
Уклейка служить хорошою приманкою для лососів та жерехів, хоча й швидко засинає. Використовується вона і в промисловості. З її луски роблять речовину гуанін, яку використовують для виробництва штучних перлів.
Пам’ятайте, тварини — творіння Божі!