Ай-ай або руконіжка

        3 Март 2018

ай-ай   Ай-ай — це не тільки вигук від болю, а й назва однієї милої тварини, яку іноді ще називають руконіжка. Живе ай-ай в бамбукових заростях та густих лісах Мадагаскару, батьківщині багатьох напівмавп та лемурів.

ай-ай

Прокинувшись (як і більшість лемурів) на заході, починає ай-ай ретельно чистити свою густу шерсть довгими та тонкими пальцями. Особливо довгий і дуже тонкий у руконіжки середній палець, адже на нього покладено особливі функції, про які я розповім трохи нижче.

Тільки після того як зовнішність приведена в порядок починає ай-ай скакати з гілки на гілку в пошуках старого поїденого короїдами дерева. І ось знайшов, постукав кощавим пальцем, немов дятел дзьобом, по дереву, і вухо приклав. Обов’язково  почує руконіжка, якщо раптом під корою личинка заворушиться.

ай-ай

Заворушилася в дереві личинка, ай-ай відразу до справи зуби свої пускає. Вони у нього не такі як у інших приматів, а скоріше, такі як у білки — іклів немає, а тільки по два різця зверху і знизу. І насправді  у руконіжки зуби як у гризуна — без коренів і все життя зростають. Емаль тільки спереду, а отже коли гризе дерево ай-ай, зуби у нього заточуються, як скажімо у бобра. Через таку властивість  зубів тварину деякий час навіть відносили до гризунів. І тільки завдяки відомому англійському біологу Річарду Оуену ай-ай зайняв законне місце серед приматів.

А поки я відволікався на опис зубів, руконіжка розлущив кору, а то й деревину, розкривши ходи короїда. Своїм довгим і тонким середнім пальцем (ось головне його призначення) витягнув личинку з вузького ходу і смачно поснідав.

ай-ай

Але не тільки личинками короїда  харчується руконіжка. У їжу йде і цукрова тростина, і кокосовий горіх, і плоди мангри. Якщо ай-ай пощастить, і він знайде яйце, то він його акуратно прокусить і … пальцем через отвір вивудить весь вміст. І немає тут нічого дивного, тому що навіть воду руконіжка п’є пальцем — вмочує його та облизує, причому робить це дуже швидко.

Своє гніздо ай-ай плете з листя пальми у вигляді кулі і зміцнює гілками. Здебільшого руконіжка воліє мовчати і тільки в разі явної небезпеки кричить.

Людини ай-ай практично не боїться. Та й чого йому боятися — стародавні марновірства охороняють його. Вірять аборигени, що якщо вбити руконіжку, то не мине й півроку, як настане відплата — людина помре. А ще існує повір’я, що якщо засне людина в лісі, то ай-ай йому подушку сплете. І якщо покладе він сплячій людині цю подушку під голову, то багатство того очікує, а якщо під ноги — то смерть.

Але такі повір’я, на жаль, не зупиняють вирубку лісів на Мадагаскарі, а тому і ай-ай зустрічається все рідше. Уряд, правда, повернувся останнім часом обличчям до проблем руконіжки і виділив цілий острівець для відновлення їх чисельності. Як це вплине на зростання популяції ай-ай, покаже час.

Пам’ятайте, тварини — творіння Божі!        Рубрика: Примати       Запис має мітки: , ,

Попередній пост:     ←
Наступний пост:    

Від автора

Я люблю тварин вже тільки за те, що вони не здатні на зраду

Залишити свій коментарій

Яндекс.Метрика

2018 © Тварини · Войти · Працює на WordPress

Goodwin